April 17, 2014

DIY Scull T-Shirt

Ve škole nám konečně skončily čtvrtletní testy, což znamená, že jsem školní tašku zahrabala hluboko na dno skříně a vrhla se na dlouho plánovanou výrobu trička s obličejem lebky, které jsem několikrát zahlédla na internetu, a hrozně se mi líbilo. Tričko jsem koupila v Tally Weijl ve slevě za 120,- Kč. Pozdě jsem zjistila, že v C&A se dá sehnat podobné asi za 80,- Kč. Aspoň vím, kam příště, až budu chtít zdemolovat další tričko. 

The quarter tests at my school are finally over, which means I buried my school bag deep in my closet and I started the long expected DIY scull T-shirt. I saw it on the internet the other day and I loved it. I bought the shirt in Tally Weijl for about 6 dollars. Too late I found out, that in C&A they sell similar T-shirts for only 4 dollars. At least I know where to go the next time I want to wreck another shirt.


Pro samotnou výrobu trička jsem použila nůžky na vlasy. Bohužel až po dokončení díla mi došlo, že to asi nebyl dobrý nápad, a že normální nůžky by posloužily stejně dobře. Každopádně výroba byla nenáročná, nejdřív jsem si to celé tužkou předkreslila a pak už jen stříhala, což mě ukrutně nebavilo. Místy jsem to stříhání trošku přepískla a sem tam se nějaký  poutko se urvalo, ale to nevadí - zrovna tohle tričko nemusí vypadat perfektně. Z výsledku jsem nadšená, už jsem ho i měla na sobě a dostávala samou chválu.Taky myslím, že to bude vypadat hezky s různě barevnými tílky pod tím. Už se těším na další DIY.

For the DIY I used hair scissors. Unfortunately after I finished the cutting, I figured it was probably not a very bright Idea and I should have used just regular scissors. Anyway, the DIY was pretty easy, I first drew the scull face on the shirt with a pencil and then I just cut it out. That was the boring part for me. I cut too far a couple times and some little strands broke off, but that's okay - particulary this shirt doesn't have to look perfect. I am very happy with the result, I wore it already and people liked it. I also think it'll look nice with different coloured tops underneath this one. I'm looking forward to other DIY's.


Tričko: Tally Weijl  Legíny:  H& Šála: C&A
T-shirt: Tally Weijl  Leggins:  H& Scarf: C&A


Blueberry                                                      

2 comments:

  1. this is the reason why i was waiting for halloween this time .these skull shirts are definitely a must wear this halloween. get yourself a skull designed t shirt this time as it is both trendy and bossy.

    ReplyDelete
  2. Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include. Embroidery Houston Tx

    ReplyDelete

Every comment makes me very happy! Thank you ♥