May 22, 2014

Little New InUžívám si chvilku oddychu, který mi dává škola. Bohužel to je jen ticho před bouří, protože příští týden píšeme asi 98753,23 testů, a to ani moc nepřeháním.. Tak jsem se trošku vybavila na ty tropy, které nás tak náhle přepadly a koupila si pár věcí. I'm currently enjoying my free time, because my school gave me a little rest. But that's about to end, because next week we're writing like 98753,23 exams, and I am not even exaggerating. So I went and bought some summer stuff, because here in Prague the tropical weather came like out of nowhere and it is HOT in hereDress, Jacket: H&M
Shoes: H&M

Pokud nemáte rádi tradiční baleríny (jako já), tak tyhle jsou skvělé - letní, pohodlné, pěkné :)
Řasenku Rocket Volum' Express voděodolnou jsem si chtěla koupit už nějakou dobu (mám strašně dlouho tu samou řasenku - recenzi na ni najdete tady) V dorgerii Teta ji mají momentálně za tuším 169 Kč, takže jsem nad ní neváhala. Doma mám tu obyčejnou, ale vím, že voděodolné řasenky lépe drží natočené řasy. Těšte se na recenzi!


If you don't like the traditional ballerinas (like me), these are great - summer-y, comfortable, pretty :)
I've wanted the Rocket Volum' Express waterproof mascara for quite a while now ( I've had my old one for a very long time - the review on it you can find here). And it was discounted, so I just went for it. I own the regular one, but I know that waterproof mascaras hold better the curl in the lashes. Be prepared for a review!
Blueberry
1 comment:

Every comment makes me very happy! Thank you ♥