About me

Jmenuji se Theresa Borůvková, bydlím v Praze a jsem 16tiletá holka, která se po dvou letech brouzdání po internetu ve světě blogování (zejména na youtube) konečně odhodlala založit si vlastní blog. Jedna z nejtěžších věcí, které jsem musela udělat byla rozhodnout o čem budu psát. A protože nerozhodnost je jedna z  mých (mnoha) frustrujících vlastností, na rozhodování jsem se vykašlala a budu psát, o čem se mi bude chtít :). Abych to ale aspoň trošku upřesnila - zajímám se především o módu, krásu, fitness a zdravý životní styl. S pozitivním přístupem (který ještě doufám zdokonalím) jdu do toho a začínám psát s myslí upnutou na to, že blogování je zábava především pro mě. Když však někdo o můj blog někde náhodou zakopne a zaujmu ho, budu nadšená a ráda za každého člověka :).
Blueberry


My name's Theresa Borůvková (my surname in czech means Blueberry), I live in Prague (The Czech Republic) and I'm a 16 y.o. girl, who after 2 years of browsing on the internet in the world of blogging (especially on youtube) finally decided to start her own blog. One of the thoughest things I had to do was to decide, what am I going to write about. And since hesitation is one of the (many) frustrating features of mine, I totally gave up on that and I'm gonna write just about whatever I want :). But to be a little bit more specific - I'm interested in fashion, beauty, fitness and healthy lifestyle. With a positive attitude (which I'm hoping I'll improve while blogging) I'm going for it and I'm starting to blog with my mind set up on the fact, that blogging is fun especially for me. But if somebody happens to accidently stumble across my blog and likes it, I'll be thrilled about it and thankful for every single person :).
Blueberry

PS: sorry for any gramatical mistakes :)

4 comments:

 1. haha I had that same problem too when deciding on what I wanted to write about! I think it's good to have a bit of variety anyway :)
  -Stephanie x

  http://petitepastels.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. wow I started my blog a few months after you lol but we got the same story, I watched youtube videos for around 3 years and read blog posts and now I'm finally trying to do my own. Good luck! and if you want maybe you can take a look at my blog
  http://cutiestare.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. love your youtube and your blog

  ReplyDelete
 4. Just testing if you will receive notification for this old blog. Zdraví twitch chat <3

  ReplyDelete

Every comment makes me very happy! Thank you ♥